مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

کیست تخمدان، علائم و روش های درمان آن

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۱,۷۲۱

اکثر خانمها حداقل یکبار دچار کیست تخمدان میشوند که معمولا بدون درد یا علائم خاصی به وجود آمده اند و تنها در زمان چک آپ سالیانه از آن با خبر می شوند.

ولی آیا وجود این کیست ها بر سلامت زنان یا بارداری تاثیر می گذارد؟ در این مقاله با کیست تخمدان، علائم و عوامل ایجاد آن آشنا می شوید.

 

کیست تخمدان، علائم و روش های درمان آن
برگرفته از: دکتر محسن زحمتکش عضو انستیتوی ذهن و جسم کالیفرنیا
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

کیست تخمدان چیست؟

در بدن هر زن دو تخمدان یکی سمت راست و چپ شکم جای گرفته اند و قبل از دوران یائسگی، هر ماه یک تخمک از تخمدان آزاد می شود. کیست های کوچک تخمدان، حاوی مایعی هستندکه یا داخل و یا روی تخمدان زنان بوجود میآیند. کیست های تخمدان می توانند موجب درد با احساس فشار در شکم شوند، البته برخی ممکن است هیچ علائمی  مشاهده نکنند.

 

علائم کیست تخمدان 

این علائم در صورت بروز عبارتند از:

درد با فشار در پایین یک سمت از شکم. این درد ممکن است به شکل مبهم بیاید و برود. کیست تخمدان ممکن است بترکد یا باعث چرخش و پیچ خوردن تخمدان شود. بروز این حالت خطرناک است، بنابراین در صورت احساس درد شدید در سمت چپ، راست و پایین شکم بلا فاصله با پزشکتان تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

اگر درد به حدی است که شما دولا راه می روید یا کلا راه رفتن برایتان دشوار می شود و یا در کنار درد حالت تهوع یا استفراغ داشته باشید و یا کمی خون ریزی از مجرای تناسلی داشته باشید فورا باید به اورژانس مراجعه کنید.

سایر علائم کیست تخمدان حالت تهوع، استفراغ، نفخ، حرکات روده دردناک، و درد در هنگام رابطه جنسی هستند.

 

عوامل بروز کیست تخمدان

شایع ترین عوامل عبارتند از:

تخمک گذاری یا حاملگی: همانطور که گفتیم هر ماه یک تخمک از تخمدان آزاد می شود که موجب پیدایش یک کیسه به نام فولیکول  می شود. گاهی فولیکول رشد می کند اما تخمک آزاد نمی کند و در عوض تبدیل به یک کیست می شود. یا اگر خانمی بعد از تخمک گذاری باردار شود ممکن است یک کیست بر روی تخمدان، تا هفته ها و ماه ها باقی بماند. معمولا این نوع کیست خود به خود از بین می رود.

کیست درموئید: این نوع از انواع رایج کیست هاست که گاهی در داخل خود حاوی دندان، مو یا چربی هستند! شاید عجیب به نظر برسد اما کیست های درموئید بطور عادی برای سلامتی مضر نیستند، اما ممکن است پزشک شما با جراحی اقدام به خارج نمودن آنها کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک: در زنان مبتلا به این بیماری، هر ماه به جای یک فولیکل، تعداد بسیاری کیست ریز رشد می کند. این کیستها معمولا از بین نمی روند و نیازی به درمان یا خارج کردن آنها نیست ‌اما گاهی این سندرم نیازمند درمان می باشند.

سرطان: سرطان عامل ایجاد کیست در کمتر از ۱ نفر از هر ۱۰۰ نفر مبتلا به کیست تخمدان می باشند. احتمال بروز سرطان تخمدان در زنان یائسه یا افرادی که زمینه ارثی ابتلا به سرطان تخمدان دارند بیشتر است.

 

اندازه کیست تخمدان

کیستهای تخمدان می توانند به اندازه ۱۰ سانتی متر بزرگ باشند یعنی به اندازه یک پرتقال بزرگ!

 

کیست های تخمدان چطور درمان می شوند؟

نحوه درمان با توجه به عامل بروز کیست و علائم فرد تعیین می گردد. 

صبر کردن: شاید پزشک شما چند ماه یک بار سونوگرافی انجام دهد تا از تغییر اندازه کیست ها یااز بین رفتن آنها مطلع شود . کیستها ممکن است کوچکتر و حتی محو شوند.

قرص های ضد بارداری: این قرصها از رشد برخی از کیست ها جلو گیری می کنند.

جراحی: برای خارج کردن برخی کیست ها یا کل تخمدان از جراحی استفاده می شود.

 

تاثیر کیست تخمدان بر بچه دار شدن 

بسیاری از زنان مبتلا به کیست تخمدان، مشکلی برای باردار شدن ندارند .حتی زنانی که یک تخمدان سالم دارند نیز اغلب مشکل باروری ندارند. اگر شما بار دار نمی شوید با پزشک خود مشورت کنید ‌دارو ها و فناوری های جدید می تواند به شما کمک کند.

 

آیا آزمایشی برای کیست تخمدان وجود دارد؟

آزمایش تصویر برداری: رایج ترین نوع آن سونو گرافی لگن است. با امواج صوتی - تصویری از رحم و تخمدان های شما تهیه می گردد. در این عکس وجود هر گونه کیست و محل آن و اندازه انها مشخص خواهد شد.

‌ همچنین ممکن است پزشک شما برای عکس برداری از روش ام آر آی یا سی تی اسکن نیز استفاده کند.

مقالات مشابه

روش های خودآزمایی در تشخیص سرطان سینه
روش های خودآزمایی در تشخیص سرطان سینه
ماه اکتبر، ماهی است که برای آگاهی بخشی درباره سرطان سینه نام گذاری شده است. این نامگذاری باعث شده تا…
13 راه برای رهایی از درد های قاعدگی‎
13 راه برای رهایی از درد های قاعدگی‎
دردهای قاعدگی یا دوران پریود به دردهایی گفته میشوند که معمولا در قسمت پایین شکم قبل و در زمان قاعدگی…
زگیل تناسلی در حال تبدیل شدن به یک سونامی است‎
زگیل تناسلی در حال تبدیل شدن به یک سونامی است‎
یکی از معضلات و مشکلات جوامع امروزی نداشتن آگاهی کافی افراد از شیوع برخی از بیماری ها است. مطالعه کردن، آگاهی…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)