مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

۹ علت عجیبی که باعث خون آمدن لثه می شوند

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۲,۴۱۲

حتی اگر شما از جمله کسانی هستید که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهید و هر روز از نخ دندان استفاده می کنید (که در اکثر مواقع این طور نیست)، ممکن است خون آمدن لثه را تجربه کرده باشید!

بر خلاف باور عمومی خون آمدن از لثه به هیچ وجه طبیعی نیست، حتی زمانیکه برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه می کنید. اگر لثه شما هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان خون می آید نشاندهنده بیماری پریودنتال یا به عبارت عامیانه عفونت لثه است. پس هیچ گاه خون ریزی لثه را بی اهمیت نپندارید.

در این مقاله با علل خونریزی لثه و پیشگیری و درمان آن آشنا می شوید.

۹ علت عجیبی که باعث خون آمدن لثه می شوند
برگرفته از: Prevention.com
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

عفونت لثه چیست و چه عوارضی دارد؟

به عبارت ساده بیماری لثه یک عفونت باکتربایی مسری است که می تواند بر سلامت شما تاثیر بگذارد. این بیماری می تواند لثه را از بین ببرد، باعث ساییده شدن استخوان فک شود و حتی منجر به از دست رفتن دندان شود (بیماری لثه است که در واقع دلیل شماره یک افتادن دندان است).

عفونت لثه بیماری بسیار شایعی است به طوریکه به گفته انجمن پریودنتولوژی آمریکا، حدود ۸۰% افراد بالغ در دنیا درجه ای از این بیماری را دارند در حالیکه فقط ۱۰% آنها از وجود آن اطلاع دارند و در صدد درمان برمیآیند.

خبر خوب این است که با چند تغییر ساده در عادات روزمره خود می توانید از این بیماری جلوگیری کنید و حتی آن را متوقف سازید.

 در زیر به ۹ علت که باعث خونریزی لثه های شما می شود اشاره میکنیم:

 

1. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان عبارت است از مسواک نزدن و استفاده نکردن روزانه از نخ دندان. در اینصورت تجمع پلاک ها باعث متورم شدن و قرمز شدن لثه ها می شود. تحقیقات نشان داده در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تنها در عرض 24 الی 36 ساعت یک لثه سالم می تواند به یک لثه بیمار تبدیل شود.

پس بهترین کار رعایت بهداشت و مراجعه سالیانه به دندانپزشک جهت جرم گیری دندان است. به توصیه پزشکان انجام موارد زیر در هرچه سالم نگه داشتن لثه ها و دندان های شما موثر است:

  • استفاده از مسواک برقی زیرا که مسواک های برقی با ماساژ دادن لثه ها باعث گردش خون بهتر و تغذیه سلول های لثه  می شوند. 
  • استفاده از دهان شویه و خمیردندانهای ضدباکتری جهت از بین بردن باکتریهای مضر موجود در دهان.
  • استفاده از جرم گیر آبی دندان واترپیک که میتواند جایگزین روش سنتی نخ کشیدن دندان شود. البته اگر واترپیک ندارید٬ استفاده روزانه از نخ دندان هم موثر است زیرا که هدف تمیز کردن فضای بین دندان هاست.

 

۲. رژیم غذایی نامناسب

داشتن رژیم غذایی نامناسب تنها باعث افزایش سایز دور کمر شما نمی شود بلکه بر سلامت دهان و ندان شما هم تاثیر منفی می گذارد. رژیم غذایی مناسب شامل ۶-۸ وعده (به اندازه مشت دست) میوه و سبزیجات و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی مثل کلسیم٬ منیزیم٬ ویتامین ث و مواد طبیعی ضدالتهاب مانند روغن ماهی است که برای سلامت بدن ضروری هستند.

این مواد نه تنها باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شما می شوند بلکه بافت نرم دهان شما را تغذیه می کنند.

 

۳. سیگار کشیدن

این میتواند دلیل ۱۰۸۷۱ ام شما برای ترک سیگار باشد! به دلیل وجود هزاران ماده سمی در دود سیگار٬ سیگاری ها همواره در معرض بیماری های مختلف دهان و دندان هستند زیرا که این سموم باعث کاهش قدرت دفاعی بدن و افزایش التهاب می شوند.

افراد سیگاری لثه های متورم دارند که خون رسانی و تغذیه بافت نرم داخل دهان را دچار مشکل می کند.

هنگامی که لثه خون می آید باکتری های مضری که بین دندان ها و بر روی خط فاصل لثه و دندان قراردارند می توانند به راحتی وارد جریان خون شده و به سایر اعضای بدن به خصوص قلب و رگهای خونی آسیب جدی وارد کنند.

 

۴. استرس

اضطراب و استرس مداوم سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند که می تواند شروعی بر ایجاد بیماری های لثه باشد. استرس باعث تورم در رگهای خونی و از هم گسستن بافت نرم داخل دهان و خون آمدن لثه می شود.

 

۵. عامل وراثت

۳۵٪ از جمعیت جهان با احتمال بالاتری برای مبتلا شدن به بیماری های لثه به دنیا می آیند و باید تلاش بیشتری برای حفظ سلامت دهان و دندان خود انجام دهند. امروزه با انجام یک تست DNA می توان از وجود عوامل وراثتی برای بیماری های مختلف آگاه شد. میتوانید درباره این مساله با دندانپزشک خود مشورت کنید.

اگر دچار بیماری لثه هستید بدانید که کشیدن دندان و جراحی لثه آخرین امید شما نیست. روش های جدید در درمانهای دنداپزشکی مانند لیزر تراپی میتواند جایگزینی برای جراحی های سنتی باشد.

 

۶. دندان های غیر هم تراز

اگر دندانهای شما کج و کوله هستند و یا عادت به فشار دادن و دندان قروچه دارید فشار مضاعفی به فک٬ دندانها و لثه های شما وارد می شود و در دراز مدت می تواند شما را مبتلا به بیماری لثه کند.

 

۷. تاثیر جانبی داروها

برخی داروها جریان خون را مختل می کنند و یا مانعی برای جریان بزاق در دهان می شوند که در نتیجه آن دهان خشک شده و حفاظت کمتری از لثه ها به عمل می آید. بسیاری از داروها باعث بزرگ شدن یا کلفت شدن بافت لثه می شوند که خود باعث تجمع پلاک ها و باکتری های مضر و در نهایت عفونت لثه است.

از دندانپزشک خود راجع به اثرات جانبی داروهایی که مصرف می کنید سوال کنید.

 

۸. بوسیدن یا استفاده از مسواک مشترک

آیا به یاد دارید که از مسری بودن بیماری لثه صحبت کردیم؟ این شوخی نبود! بیماری های لثه می توانند با بزاق از فردی به فرد دیگر سرایت کنند. این به معنی آن است که استفاده از مسواک٬ لیوان و وسایل بهداشتی مشترک یا حتی بوسیدن می تواند شما را مبتلا به بیماری لثه کند.

پس هر کس مسواک خود!

 

۹. حاملگی

تغییرات شدید هورمونی در دوران حاملگی تنها باعث حال بد شما نمی شود بلکه بر سلامت دهان و ندان شما نیز تاثیر منفی میگذارد. تقریبا نیمی از زنان حامله در سه ماهه دوم بارداری خود دچار ورم لثه می شوند.

رعایت بهداشت دهان و دندان مخصوصا در زمان بارداری امری ضروری است زیرا که عفونت لثه در این دوران میتواند منجر به عوارض خطرناکی همچون پره اکلامپسی و حتی زایمان زودرس شود.

 

مقالات مشابه

هفت علت اصلی بوی بد دهان
هفت علت اصلی بوی بد دهان
یک آزمایش ساده - دستان خود را جلوی دهان و بینی خود بگیرید و ها کنید. چه بویی حس می…
دندان قروچه و ۵ روش برای توقف آن
دندان قروچه و ۵ روش برای توقف آن
شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که هنگام خواب به طور ناخودآگاه دندان های بالا و پایین خود…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)