مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

آنچه لازم است در باره امگا ۳ بدانید‎

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۵,۲۰۳

اسید چرب امگا ۳ خانواده‌ای از اسیدهای چرب اشباع نشده هستند که برای بدن مفید هستند. این ماده در درمان بسیاری از بیماری های بیماری های قلبی، افسردگی، زوال عقل و آرتریت موثر است.

در این مقاله با این اسید چرب مفید و تاثیر آن بر بدن بیشتر آشنا می شوید.

آنچه لازم است در باره امگا ۳ بدانید‎
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

چرا امگا ۳ چربی مفیدی است؟

باید بدانید تمام چربی ها نا سالم نیستند. امگا ۳ جز چربی هایی هستند که برای بدن مفید و ضروری هستند و ممکن است در درمان بیماری های قلبی، افسردگی، زوال عقل و آرتریت موثر باشند. این ماده در بدن ساخته نمی شود و باید از طریق مواد غذایی و مکمل ها آن را وارد بدن کرد.

چطور امگا ۳ با بیماری ها مبارزه می کند؟

اسید های چرب امگا ۳ از طریق مختلف به سلامت  قلب شما کمک می کنند. مصرف مقدار بیشتری از ان احتمال ریتم غیر طبیعی قلب و میزان چربی خون که تری گلیسرید نامبده می شود را کاهش می دهد و در نهایت روند تشکیل پلاکها را در داخل رگهای خونی کند می کند.

در موارد بیماری های قلبی - انجمن قلب آمریکا برای افرادی که دچار بیماری های قلبی  هستند  مصرف روزانه یک گرم از ترکیب از ترکیب EPA و DHA را توصیه می کند. خوردن ماهی های پرچرب بهتربن راه دریافت امگا ۳ در بدن  است اما ممکن است پزشک شما مصرف کپسول روغن ماهی را توصیه کند. اگر دچار حمله قلبی شده باشید دوز تجویزی امگا ۳ ممکن است از قلب شما محافظت کند. برخی از تحقیقات نشان دادند که  مصرف مقادیر بالای امگا ۳ تعداد حمله های قلبی و مرگ ومیر حین حمله قلبی را کاهش می دهد.

کمک به ریتم ضربان قلب - به  نظرمی رسد که انواع امگا ۳ موجب ثبات عملکرد قلب می شوند. این مواد ضربان را کاهش داده و به پیشگبری از آریتمی (ضربان نا منظم قلب) کمک می کند. منابع اصلی امگا ۳ عبارتند از: ماهی، گردو، کلم بروکلی و سویا.

کاهش تری گلیسرید - نوع DHA و EPA می توانند مقدار تری گلیسرید چربی خون، که عامل بیماری قلبی است را کاهش دهند. قبل از مصرف مکمل ها ی امگا ۳ با پزشک خود مشورت کنید زیرا برخی از این مکمل ها ممکن است کلسترول بد را افزایش دهند. شما می توانید با انجام ورزش، حذف شیرینی ها و کربو هیدرات های فراوری شده مانند نان سفید و برنج سفید میزان تری‌گلیسرید را کاهش دهید.

 

کاهش پرفشاری خون 

انواع امگا ۳ می تواند به فشار خون کمک کند. جایگزین کردن گوشت قرمز با ماهی مفید است اما از خوردن ماهی شور و سالمون دودی خودداری کنید و در صورت ابتلا به ئرفشاری خون کاهش مصرف نمک توصیه می شود.

 

پیشگیری از سکته مغزی 

از آن جایی که مواد غذایی و مکمل امگا ۳ از تشکیل پلاک در رگهای خونی جلوگیری می کنند. بنابراین می توانند از سکته مغزی که در اثر لخته یا مسدود شدن عروق خونی ایجاد میشود نیز جلوگیری کند. اما باید توجه داشت مصرف زیاد از حد مکملهای امگا ۳ ممکن است منجر به خون ریزی مغزی شوند.

 

بهبود آرتریت روماتوئید 

ترکیبات امگا ۳ می توانند درد و خشکی مفاصل را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کاهش دهند. همچنین یک برنامه غذایی سرشار از امگا ۳ تاثیر داروهای ضد التهاب که در درمان این بیماری بکار می روند را کاهش می دهد.

 

بهبود افسردگی و مشکلات مغزی

تحقیقات نشان داده که در مناطقی که مردم آن در برنامه غذایی خود مقدار زیادی امگا ۳ مصرف میکنند افسردگی کمتر دیده  می شود، اما باید بدانید که مصرف خودسرانه مکملهای امگا ۳ در درمان افسردگی موثر نیست و اگر افسرده هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

 

پیشگیری از زوال عقل 

طبق برخی از شواهد امگا ۳ ممکن است از زوال عقل و آسیب های ذهنی مرتبط به سن پیشگیری کند. نتایج یک مطالعه نشان داده که سالمندانی که برنامه غذایی سرشار از امگا ۳ داشتند کمتر در معرض بیماری آلزایمر قرار گرفته بودند.

 

مکملهای امگا ۳ 

اگر شما هم جزء افرادی هستید که طعم ماهی ر ا دوست ندارید می توانید مکمل امگا ۳ مصرف کنید. برای بیماران قلبی روزی ۱ گرم امگا ۳ توصیه می شود. قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید زیرا مقادیر بیشتر آن ممکن است با بر خی از دار و ها تداخل داشته باشند یا خطر خونریزی مغزی را افزایش دهد.

 

منابع گیاهی امگا ۳

در صورتی که ماهی یا روغن آن  را مصرف نمی کنید می توانید امگا ۳ مورد نیاز خود را از طریق مکملهای جلبک تامین نمایید. گیاه خواران می توانند ALA مورد نیاز خود را از مواد غذایی مانند روغن کانولا، گردو و اسفناج یا فراوردههایی از امگا ۳ غنی شده اند تامین کنند.

مقالات مشابه

معجزه سه گانه ویتامین C
معجزه سه گانه ویتامین C
بدن انسان برای ارائه عملکرد درست به طیف گسترده ای از مواد غذایی نیاز دارد، اما یک ویتامین وجود دارد…
تغذیه و غذاهای مناسب برای مغز
تغذیه و غذاهای مناسب برای مغز
هیچ شکی نیست که با افزایش سن بدن، مغز نیز پیر می شود. خبر خوب این است که شما میتوانید…
ویتامین D3 و امگا 3 و ترکیب معجزه آسای آنها‎
ویتامین D3 و امگا 3 و ترکیب معجزه آسای آنها‎
تحقیقات گسترده ای روی ترکیب امگا 3 و ویتامین D3 در چهار چوب بهینه سازی سلامت جسم و روان انسان…
وقتی بدن ویتامین کم می آورد
وقتی بدن ویتامین کم می آورد
ویتامین ها نقش حیاتی برای سلامت انسان داشته و وجود آنها در بدن ضروری است. ویتامینها به دو گروه تقسیم…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)