مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

اگزمای فصلی و روش های درمان آن

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۱,۴۶۵

اگزما مشکلی است در هر فصلی می تواند بروز پیدا کند و در شرایط جوی زمستان، تابستان، و یا با تغییرات آب و هوایی شدت بیشتری پیدا کند.

در این مقاله با راهکارهایی برای درمان اگزما در فصول مختلف آشنا می شوید.

اگزمای فصلی و روش های درمان آن
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

اگزمای زمستانی

برخی افراد در فصل زمستان همراه با خشک شدن پوست، بیشتر مستعد بروز اگزما هستند. اگر در فصل سرما دچار اگزما می شوید، ممکن است چند دلیل عمده در آن دخیل باشند.

- آب و هوای سرد و وزش باد: ممکن است وزش باد موجب خشکی پوست شما شود. پوست خود را مرطوب نگه دارید و در سرمای شدید آن را بپوشانید.

- سیستم های گرمایشی: وسایل گرمایشی منزل رطوبت موجود در هوا را کم می کند و موجب خشکی پوست می شود. باز گذاشتن یک پنجره کوچک بخصوص در هنگام شب می تواند به رطوبت هوا بیفزاید. خاموش کردن رادیاتور اتاق خواب در شب نیز کمک می کند تا بهتر بخوابید.

- لباس مناسب: از پوشیدن لباس های پشمی خود داری کنید. لباس های نخی به میزان کمتری پوست را تحریک می کنند.

 

اگزمای تابستانی

آب و هوای تابستان نیز می تواند موجب خشکی پوست شود. در صورتی که گرمای تابستان موجب اگزما شود، انجام کار های ساده ای ممکن است موثر واقع شود.

- هوای آزاد: گذراندن زمانهایی در هوای آزاد می تواند سبب بهبود اگزما شود. با این حال زمانی که در معرض نور خورشید هستید توجه داشته باشید اگر قرار است زیر آفتاب قدم بزنید از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید و چه بهتر که یک کلاه هم روی سرتان بگذارید. قرار نیست که اگزما را با آفتاب سوختگی جایگزین کنید.

به میزان کافی آب بنوشید و به خنک نگه داشتن پوست بدن کمک کنید.

- لباس مناسب: برخی از کسانی که دچار اگزما هستند ترجیح می دهند آن را زیر لباس پنهان کنند اگر با پوشاندن آن احساس بهتری دارید، لباسهای نخی و گشاد بپوشید ،اما به یاد داشته باشید که نور ملایم خورشید ممکن است در بهبود اگزما مفید باشد.

- نوسانات آب و هوا: بسیاری از مناطق آب و هوای متغیری دارند. تغییر رطوبت هوا می تواند مشکل ساز باشد و عملکرد شما در مواجهه با تغییرات آب و هوا مهم است. بعنوان مثال در زمستان شما یک پتوی چند لایه در رختخواب خود آماده می کنید تا هنگام شب گرم و راحت بخوابید ولی ناگهان دمای هوا چند درجه افزایش می یابد، اما شما همچنان همان پتو را روی خود می کشید بدین ترتیب شما هنگام خواب شما دچار گرما و خارش می شوید و دائم پوست خود را می خارانید احتمالا وقتی صبح بیدار می شوید جای ناخن را روی پوست خود مشاهده می کنید. مهم نیست چه چیزی پوست شما را حساس کرده به هر حال شما باید مدام پوست خود را مرطوب نگه دارید یعنی هم از مرطوب کننده و هم به اندازه کافی آب بنوشید.

به خاطر داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در صورتی که از عوامل تشدید کننده اگزمای خود آگاه باشید نصف راه را پیموده اید. چه گرمای تابستان باشد و چه سرمای زمستان، در هر صورت شما بهتر قادر خواهید بود تا از تحریک پوست خود جلوگیری نمایید.

مقالات مشابه

توصیه هایی برای درمان نفخ‎
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
نفخ کردن یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که برای خیلی از افراد بعد از خوردن غذاهای مختلف ایجاد…
مقابله با مهمان ناخوانده آنفلوانزا
مقابله با مهمان ناخوانده آنفلوانزا
آنفولانزا یکی از شایع ترین بیماری های فصل پاییز و زمستان است که گاها می تواند بسیار خطرناک و حتی…
پیشنهادهایی برای کاهش استرس
پیشنهادهایی برای کاهش استرس
استرس یکی از بزرگترین مشکلات زندگی امروزه است و اغلب متوجه نمی شویم که چقدر آسیب رسان است. همه بر این…
روش های مقابله با آلرژی پاییزی
روش های مقابله با آلرژی پاییزی
پاییز از راه رسید و دیگر خبری از گلهای تابستان نیست. پس چرا شما هنوز عطسه می کنید؟ عوامل مختلفی محرک…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)