مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

تاثیر خواب بر میزان باروری مردان

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۱,۲۰۵

آیا تصمیم به بچه دار شدن دارید ولی با وجود همه سلامت خود و همسرتان هنوز موفق نشده اید؟ ممکن است این مقاله به شما کمک کند.

تحقیقات جدید نشان داده که خواب زیاد یا کم می تواند بر قدرت باروری مردان تاثیرگذار باشد ...

تاثیر خواب بر میزان باروری مردان
برگرفته از: WebMD
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

پروفسور لاورن وایز استاد دانشگاه بوستون آمریکا می گوید که بهترین میزان خواب شبانه برای تقویت قدرت باروری در مردان ۷ تا ۸ ساعت است. تحقیقاتی که بر روی ۷۹۰ زوج آمریکایی انجام شد نشان داد خواب زیاد یا کم هر دو بر روی قدرت باروری تاثیرگذار است.در واقع مردانی که کمتر از ۶ ساعت یا بیشتر از ۹ ساعت خواب شبانه داشتند ۴۲٪ بیشتر از کسانی که حدود ۸ ساعت خواب شبانه داشتند در باردار کردن همسرانشان دچار مشکل شده بودند.

پروفسور وایز این مساله را مرتبط به ترشح هورمون ها می داند. متخصصین باروری همگی می دانند که هورمون تستسترون نقش بسیار مهمی در باروری مردان دارد و بیشترین میزان ترشح این هورمون در زمان خواب اتفاق می افتد و تحقیقات متعدد نشان داده که میزان خواب کاملا به سطح تستسترون در بدن مرتبط است.

تمامی زوج هایی که در این تحقیق حضور داشتند حدود ۶ ماه بود که برای باردار شدن تلاش می کردند. از آنها سوالاتی در زمینه میزان خوابشان و اینکه آیا برای خوابیدن دچار مشکل هستند سوال شد و مشخص شد که مردانی که اکثر شب ها برای به خواب رفتن دچار مشکل می شوند در باردار کردن همسرانشان هم ناموفق ترند.

پروفسور وایز می گوید با اینکه در این تحقیق رابطه بین میزان خواب و قدرت باروری اثبات شد ولی تحقیقات بیشتری نیز نیاز است٬ چرا که معمولا مشکلات خواب به نحوه زندگی افراد و سایر عادت های آنها مرتبط است.

عامل دیگری که تاثیر به سزایی در باروری زنان و مردان دارد "استرس" است که معمولا با میزان خواب مرتبط است. بنابراین به زوج هایی که قصد بچه دار شدن دارند توصیه میشود سعی کنند بین ۷ تا کمتر از ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشند.

این تحقیق همچنان نشان داد که مردانی که بیشتر از میوه ها و سبزیجات در برنامه غذایی خود استفاده می کنند٬ نسبت به مردانی  که رژیم غذایی آنها بیشتر متشکل از گوشت و چربی است اسپرم بهتری دارند.

مقالات مشابه

۱۰ اشتباه رایجی که مردان در رابطه با سلامت خود انجام می دهند
۱۰ اشتباه رایجی که مردان در رابطه با سلامت خود انجام می دهند
متخصصان WebMD در تحقیقات خود دریافته اند که اکثر مردان در طول زندگی خود دچار این ۱۰ اشتباه رایج سلامتی…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)