مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

روش های مقابله با آلرژی پاییزی

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۲,۳۶۶

پاییز از راه رسید و دیگر خبری از گلهای تابستان نیست. پس چرا شما هنوز عطسه می کنید؟

عوامل مختلفی محرک آلرژی در پاییز هستند اما می توانند با علائم مشابه آلرژی در بهار و تابستان بروز کنند. در این مقاله با علائم، عوامل ایجاد، تشخیص و درمان آلرژی یا حساسیت آشنا میشوید.

 

روش های مقابله با آلرژی پاییزی
برگرفته از: WebMD
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

چه چیزی موجب آلرژی پاییزی می شود؟

گیاه Ragweed یا پیرگیاه عامل تب یونجه، اصلی ترین عامل بروز آلرژی در فصل پاییز است. اگر چه این درخت در شبهای خنک و روز های گرم مرداد ماه گرده افشانی می کند، اما ممکن است تا آخر شهریور و مهر نیز طول بکشد. حدود ۷۵ در صد افرادی که به گیاهان بهاره آلرژی دارند نسبت به این گیاه (راگوید) نیز واکنش نشان می دهند حتی اگر این گیاه در نزدیکی های محل زندگی شان وجود نداشته باشد، گرده های آن صدها کیلومتر با باد جا به جا می شود. برای برخی افراد که به این گیاه آلرژی دارند معمولا به  میوه ها و سبزیجات خاصی مانند موز،خربزه و کدو تنبل نیز می توانند علائم آلرژی را داشته باشند.

یکی دیگر از محرک های آلرژی فصل پاییز، قارچ ها می باشند. شاید فکر کنید که قارچ و کپک در زیر زمین یا حمام که مناطق مرطوبی هستند تشکیل می شود، اما هاگ های قارچ ها در مناطق خیس بیرون نیز رشد می کنند. انبوه برگهای گیاهان خانگی نیز  محل مناسبی برای رشد قارچ ها هستند.

گرد و غبارها را نیز فراموش نکنید. اگر چه آنها در طی ماه های فصل تابستان شایع هستند، اما زمانی که در پاییز برای اولین بار فن یا وسیله گرمایشی خود را روشن می کنید، می توانند در هوا پراکنده شده و موجب علایمی  از جمله عطسه، خس خس کردن و ابریزش بینی شوند، زیرا قارچ و گرد و غبار عموما در مدرسه ها نیز وجود دارند.

 

علائم آلرژی پاییز چیست؟

  • آب ریزش بینی 
  • آب ریزش از چشم ها (اشک ریزش)
  • عطسه
  • سرفه 
  • خارش چشم و بینی 
  • حلقه های تیره زیر چشم 

 

تشخیص آلرژی پاییزی چگونه است؟

پزشک شما می تواند در تشخیص عوامل خارش و اشک چشم ها و آبریزش بینی به شما کمک کند. او از شما در باره سوابق پزشکی و علائمتان می پرسد و شاید به شما تست پوست را پیشنهاد کند. در این صورت او مقداری ماده آلرژن (عامل حساسیت) را روی پوست، معمولا روی کمر یا ساعد می گذارد و سپس زیر آن یک خراش یا زخم ایجاد می کند در صورتی که به آن ماده الرژی داشته باشید یک بر آمدگی کوچک شیبه نیش پشه در آن جا ظاهر می شود. گاهی برای تشخیص علت ممکن است آزمایش خون انجام شود.

 

چطور می توانیم آلرژی ام درمان کنم؟

دارو های بسیاری یرای درمان حساسیت یا آلرژی وجود دارند:

  • اسپریهای استروئیدی مجرای بینی می توانند التهاب بینی را کاهش دهند.
  • آنتی  هیستامین ها می توانند  به توقف عطسه،گرفتگی بینی و خارش کمک کنند.
  • صد احتقان ها به تسکین گرفتگی و خشکی مخاط بینی کمک می کنند.
  • ایمونوتراپی به شکل تزریق، قرص یا قطره می توانند به بهبودی شما کمک کنند.

می توانید برخی از دارو های ضد حساسیت را بدون نسخه دریافت کنید اما حتما اول با پزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال اسپری های ضد احتقان بینی را باید فقط ۳ روز استفاده کرد، در صورت مصرف طولانی تر شاید حتی موجب تشدید گرفتگی شوند. همچنین درصورتی که فشار خون بالایی داشته باشید، ممکن است برخی از دارو ها مناسب شما نباشد.

 

پیشنهاد هایی برای مدیریت علائم حساسیت فصلی

زمانی که میزان گرده های هوا در بیشترین حد ممکن است (معمولا در اواخر صبح یا اواسط روز ) داخل خانه بمانید و در ها و پنجره ها را ببندید. می توانید از طریق اخبار هوا شناسی میزان گرده ها را بررسی کنید.

قبل از روشن کردن وسیله گرمایشی آن را تمیز و فیلتر های آن را تعویض نمایید. برای از بین بردن گرده، قارچ و سایر ذرات موجود در هوا در وسیله های گرمایشی خود از فیلترهای تصفیه هوا استفاده کنید.

برای حفظ رطوبت هوا بین ۳۵  تا ۵۰ درصد، از یک دستگاه تنظیم کننده رطوبت استفاده کنید. زمانی که در فضای باز و میان درختان هستید از ماسک استفاده کنید تا ذرات معلق در هوا را تنفس نکنید.

مقالات مشابه

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده
زمانی که شما پس از رنگ کردن سالن ارایشگاه را ترگ می کنید، احساس بسیار خوبی دارید. رنگ کردن موها…
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
سیستم ایمنی بدن مکانیسمی است که از بدن در برابر ویروسها، باکتریها و هر نوع عامل بیماری زا محافظت می…
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی به وضعیتی گفته می شود که در آن گلبول های قرمز خون به علت تعداد پایین برای تامین…
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
نفخ کردن یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که برای خیلی از افراد بعد از خوردن غذاهای مختلف ایجاد…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)