مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

علائم و درمان بیماری سرخجه

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۲,۰۸۲

مشاهده دانه های قرمز بر روی پوست کودکان همیشه باعث نگرانی پدر و مادر می شود. علل گوناگونی میتواند باعث به وجود آمدن این دانه های قرمز باشد که برخی از آنها  خطرناک هستند.

در این مقاله به یکی از علل ویروسی به وجود آمدن این دانه ها، سرخجه (روبلا Rubella) می پردازیم و روش های پیشگیری و درمان آن را به شما معرفی می کنیم.

 

علائم و درمان بیماری سرخجه
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

آیا سرخجه خطرناک است؟

بعضی از کودکان ممکن است در دوران بیماری سرخجه دچار درد و تورم مفاصل زانو گردند. سرخجه معمولا بیش از ۵ تا ۳ روز طول نمی کشد، ولی گاهی اوقات عوارض مغزی خطرناکی دربر دارد. بعلاوه اگر مادران در ۳ ماه اول حاملگی مبتلا به سرخجه گردند احتمال دارد که فرزندان آنها ناهنجاری هایی مانند کری، کوری و عوارض قلبی را تجربه کنند.

 

درمان بیماری سرخجه 

کودکی که مبتلا به سرخجه می شود معمولا احساس درد آزار دهنده ای ندارد و احتیاج به بستری شدن نیست، فقط در ایام بیماری بهتر است در خانه بماند و استراحت کند. خوردن آنتی بیوتیک ضرورت ندارد زیرا که علت بیماری سرخجه ویروس است و آنتی بیوتیک هیچ اثری روی ویروس ندارد.

 

پیشگیری از بیماری سرخجه

پیشگیری از این بیماری بوسیله واکسن ایمونوگلوبولین انجام می شود. این واکسن امروزه در اختیار است و واکسنی است از ویروس سرخجه زنده و ضعیف شده و واکسن بسیار خوبی است زیرا نه فقط پادتن آن در خون بلکه در ترشحات بینی و حلق افرادی که واکسن می زنند بوجود می آید و اثر آن شبیه موقعی است که ان شخص مبتلا به بیماری سرخجه شده باشد.

واکسن سرخجه بصورت جداگانه یا توام با واکسن سرخک و اوریون تهیه شده است و می توان آن را در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی زیر جلد تزریق کرد، مگر در مواقعی که بیماری درمناطق شایع باشد در اینصورت می توان در ۹ ماهگی تزریق نمود.

تزریق یک نوبت واکسن کافی است و بعد از تزریق در ۹۸ در صد موارد پادتن ضد سرخجه در خون کودکی که واکسن زده است بوجود می آید.

دومین تزریق واکسن سرخجه توام با سرخک و اوریون در ۴ تا ۶ سالگی توصیه می شود. برای کودکانی که دومین تزریق انجام نشده است. در سن ۶ تا ۱۲ سالگی می توان تزریق کرد.

 

به چه افرادی نباید واکسن سرخجه تزریق شود؟

واکسن سرخجه را به خانمهای باردار نباید تزریق کرد. همچنین به کودکانی که دچار تب حاد عفونی هستند یا کودکانی که دچار اختلال ایمنی هستند یا داروهایی مصرف می کنند که دفاع بدن آن ها را کم می کند. 

مقالات مشابه

بیماری دست، پا و دهان در کودکان
بیماری دست، پا و دهان در کودکان
بیماری دست و پا و دهان یا همان HFMD یک بیماری نسبتا شایع ویروسی در کودکان است. این بیماری را نباید…
همه آنچه که باید درباره ویروس زیکا بدانید
همه آنچه که باید درباره ویروس زیکا بدانید
چندی است که اخبار ناراحت کننده ای از ابتلاء نوزادان به ویروسی که توسط نیش پشه منتقل می شود در…
عفونت دستگاه ادراری در کودکان
عفونت دستگاه ادراری در کودکان
تحقیقات نشان داده حدود هشت درصد از دختر ها و دو درصد از پسرها حدافل یک بار در طول دوران کودکی به…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)