مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

آیا سختی مفاصل به معنی داشتن آرتریت روماتوئید است‎؟

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۲,۷۱۰

گرچه سختی مفاصل یکی ازعلائم شناخته شده بیماری آرتریت رماتوئید است. اما ممکن است فرد در اثر عوامل دیگری دچار آن شود. در این مقاله با این عوامل آشنا می شوید.

آیا سختی مفاصل به معنی داشتن آرتریت روماتوئید است‎؟
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

گرچه سختی مفاصل یکی ازعلائم شناخته شده بیماری آرتریت رماتوئید است اما ممکن است فرد در اثر عوامل دیگری دچار آن شود. اگر سختی مفاصل ناشی از روماتوئید باشد، سختی مفاصل و سایر علائمی همچون درد و خستگی ظرف چند هفته بیشتر و شدید تر می شود. این علایم در صبح ها بیشتر قابل مشاهده است و اغلب بعد از یک یا دو ساعت آرام می شود، اما ممکن است تمام روز طول بکشد شما ممکن است درد را در این مناطق احساس کنید:

  • انگشتان دستها 
  • بازو
  • زانو ها 
  • مچ پاها 
  • شانه ها  
  • فک 

درد خود را پیگیری و به پزشک مراجعه کنید 

یک لیست از علایم خود و زمان وقوع آنها تهیه کنید. آیا بعد از انجام فعالییت هایی خاص یا بعنوان اولین مورد در هنگام صبح، آن علایم را احساس می کنید؟ زمان اولین شروع سختی مفاصل خود را یاد داشت کنیدو همچنین از خود بپرسید:

آیا درد ناگهان شروع شده است؟

آیا درد میآید و می رود؟

آیا شدت آن بعد از مدتی تغییر می کند یا به مفصلی دیگر جا به جا می شود؟

اگر سختی مفاصل، درد یا تورم شما بیش از ۲ هفته طول کشید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک شما را به روماتولوژیست متخصص آرتروز و بیماری های مفاصل، عضلات و استخوانها ارجاع دهد.

زمان ملاقات با پزشک لیست علایم خود را به او نشان دهید و همچنین تمام چیزهای دیگری که به مفاصل شما مرتبط نیست، مانند خستگی و کاهش وزن را ذکر کنید. پزشک ممکن است از شما درخواست نماید که مفصل خود را حرکت داده تا روند تحرکات آن را مشاهده کند و نیز مفاصل شما را از لحاظ تورم، بزرگی و حساس شدن بررسی کند. همچنین ممکن است برای تشخیص بهتر یک آزمایش خون در خواست نماید.

 

درمان سختی مفاصل

اگر دچار آرتریت روماتوئید هستید،درمان سریع می تواند تا حد زیادی آسیب مفاصل را کاهش دهد. درمان شما شامل موارد کلیدی زیر خواهد بود:

دارو درمانی 

دارو های مختلفی برای درمان آرتریت روماتوئید وجود دارد. شاید نیاز به استفاده از بیش از یک دارو داشته باشید .برخی از دارو ها از تشدید بیماری جلوگیری می کنندو برخی دیگر علایم سختی مفاصل و درد را کاهش می دهند.

فیزیوتراپی و ورزش 

این ورزش ها کمک می کند شما راحت تر و با درد کمتری حرکت کنید. همچنین می توان جهت کاهش سختی مفاصل از حمام بخار و یا برای جلوگیری از التهاب مفاصل، از بسته های یخ یا حتی یک بسته نخود سبز یخ زده استفاده کرد.

تکنیک های تمدد اعصاب نیز تنش عضلانی را تسکین می دهد .یک متخصص می تواند شما را در خصوص چگونگی انجام فعالیتهای روزانه راهنمایی کند. همچنین حفظ وزن مناسب می تواند از نگرانی شما در مورد آسیب مفاصل بکاهد.

اگر مطمئن نیستید که وزن شما چقدر باید باشد از پزشک خود سوال کنید. زودتر دست بکار شوید وضعیت استراحت و فعالیت خود را به طور متاوب تغییر دهید. اگر نیاز بود از دستگاهای کمکی استفاده کنید تا فعالیت های روزانه تان آسانتر شود.

مقالات مشابه

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده
زمانی که شما پس از رنگ کردن سالن ارایشگاه را ترگ می کنید، احساس بسیار خوبی دارید. رنگ کردن موها…
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
سیستم ایمنی بدن مکانیسمی است که از بدن در برابر ویروسها، باکتریها و هر نوع عامل بیماری زا محافظت می…
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی به وضعیتی گفته می شود که در آن گلبول های قرمز خون به علت تعداد پایین برای تامین…
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
نفخ کردن یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که برای خیلی از افراد بعد از خوردن غذاهای مختلف ایجاد…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)