مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

۱۱ راه حل برای کاهش چربی مو

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۲,۳۱۶

شما هر روز صبح مجبورید وقت زیادی را صرف حالت دادن به موهای بد قلق خود کنید ولی ظهر تمام زحمت های شما هدر رفته چرا که در سر شما کارخانه چربی و جود دارد!

چه اتفاقی افتاده؟ شاید به این دلیل که شما موهای زیاد اما نازک دارید. هرچه موهای شما نازک تر باشد٬ موهای بیشتری دارید و در کنار هر پایه مو غده های چربی وجود دارند. هر شخص به طور متوسط ۸۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ تار مو دارد در حالیکه افراد با موهای نازک حدود ۱۴۰۰۰۰ غده چربی روی سرشان دارند. چربی روی موهای نازک و صاف به راحتی نفوذ می کند اما موهای زبر به راحتی چرب نمی شوند.

گرما٬ رطوبت زیاد و آنردوژن (یک هورمون مردانه) از دیگر عواملی هستند که می توانند غدد چربی را فعال کنند.

اما سوال اصلی اینجاست که شما چه کاری می توانید در مورد این کارخانه چربی در پوست سر خود انجام دهید؟ این است توصیه متخصصان ما ...

۱۱ راه حل برای کاهش چربی مو
برگرفته از: انجمن سلامتی آمریکا
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

۱. به طور مرتب موهایتان را شامپو بزنید

متخصصان ما همگی اتفاق نظر دارند که مهمترین کاری که شما در مقابله با چربی مو می توانید انجام دهید شامپو زدن روزانه آنهاست٬ مخصوصا اگر در محیط شهری زندگی می کنید.هنگامیکه تابستان و گرما غدد چربی سر را تحریک می کنند دو بار شامپو کردن در روز توصیه می شود. 

غدد چربی به طور مرتب چربی تولید می کنند پس باید همراه با آنها پیش بروید و آنها را پاک کنید.

 

۲. از شامپوهای شفاف استفاده کنید

شامپوهای شفاف ماده چسبناک کمتری در خود دارند و بدون باقی گذاشتن مواد اضافی٬ چربی مو را بهتر پاک می کنند.

 

۳. هنگام شامپو زدن پوست سر خود را ماساژ دهید

توجه داشته باشید که این کار را در زمان شامپو کردن انجام دهید نه بعد از حمام کردن. ماساژ بین دفعات شامپو ممکن است باعث ترشح چربی اضافه از غدد چربی شود.

 

۴. شامپو را به مدت کافی روی سر نگه دارید

ممکن است افرادی که دارای موی بسیار چرب هستند به دوبار شامپو زدن در روز نیاز داشته باشند اما نکته مهمتر از آن این است که شامپو را به مدت کافی روی مو نگه دارید. در هربار شستشو بگذارید شامپو ۵ دقیقه روی مو باقی بماند. نگران نباشید این کار باعث آسیب به مو یا پوست سر شما نمی شود.

 

۵. از نرم کننده استفاده نکنید

اگر موهای چربی دارید که در طول روز از حالت صافی خارج می شود بدترین کاری که می توانید انجام دهید روغن زدن بیشتر به آن است. سعی کنید از حالت دهنده ها و نرم کننده های مو استفاده نکنید.

 

۶. هدف شما فقط نوک موها باشد

اگر واقعا نیاز به نرم کننده دارید٬ به دنبال محصولی بروید که کمترین روغن را داشته باشد و یا بدون روغن باشد و به جای پایه موها٬ نرم کننده را تنها به نوک موها بزنید.

 

۷. بیش از حد موهای خود را شانه نکنید

افراد دارای موهای چرب باید مراقب باشند که موهای خود را بیش از حد شانه نکنند. خوب است بدانید که شانه کردن زیادی مو٬ چربی پایه مورا از پوست سر به ساقه موها منتقل می کند.

 

۸. یاد بگیرید که آرام باشید

هورمون ها اثرات ثابت شده ای بر روی تولید چربی دارند. وقتی شما تحت استرس هستید بدن شما آندروژن بیشتری تولید می کند و آندروژن نیز تولید چربی را افزایش می دهد. پس بهتر است تکنیک های ریلکسیشن (آرام بخشی) را فرا بگیرید.

 

۹. به داروهای ضد بارداری توجه کنید

این داروها اثرات هدایت شده ای روی توازن هورمونی زنان و در نتیجه روی تولید چربی دارند. دکتر گودمن توصیه می کند که در هنگام انتخاب داروی ضد بارداری٬ با دکتر متخصص زنان خود درباره چربی بیش از حد موی خود سوال کنید.

 

۱۰. از لیمو برای کاهش چربی استفاده کنید

آب دو لیمو را در داخل یک لیتر آب بریزید (آب مقطر بهترین گزینه است). این محلول بهترین شستشو برای کاهش چربی موهاست.

 

۱۱. از محلول سرکه سیب استفاده کنید

یک قاشق مرباخوری سرکه سیب را داخل نیم لیتر آب بریزید و از آن برای شستشوی نهایی موهایتان استفاده کنید. این محلول به صورت یک محرک اثر می کند و باقیمانده های مواد شوینده را که ممکن است باعث جربی مو شوند پاک می کند.

مقالات مشابه

شوره سر و روش های کنترل و درمان آن
شوره سر و روش های کنترل و درمان آن
بعضی از آرایشگرها می گویند که شوره سر مشکل عمومی اکثر مشتریانشان است. هر کسی امکان با مشکل شوره سر…
چگونه مویی درخشان و سالم داشته باشیم؟
چگونه مویی درخشان و سالم داشته باشیم؟
اگر موی شما به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و رنگ کردن مداوم کدر٬ نازک و آسیب دیده شده است…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)