مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

راهکارهایی برای رفع مشکلات رایج دهان و دندان

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۳,۰۵۹

دندانتان درد می کند؟ روی دندانتان لکه هایی پدیدار شده؟ دندان نهفته، شکسته، یا حساس دارید یا ازمشکلات لثه رنج می برید؟ تقریبا همه انسانها در طول زندگی خود با چندین مشکل دهان و دندان مواجه می شوند.

در این مقاله با مشکلات شایع دهان و دندان و روش های درمان آن آشنا می شوید.

راهکارهایی برای رفع مشکلات رایج دهان و دندان
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

دندان درد

شما وقت دندان پزشکی گرفته اید اما تا آن موقع باید صبر کنید و درد خود را بطور موقت آرام کنید. گرداندن آب گرم درون دهان، استفاده از نخ دندان، خوردن مسکن های بدون نسخه مانند اکتوفن اکسترا راه هایی برای تسکین موقتی درد محسوب می شوند.

اگر اطراف دندان چرک یا تورم مشاهده می کنید و یا تب دارید ممکن است نشانه یک مشکل جدی تر یعنی آبسه باشد. در این صورت ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک یا درمان ریشه داشته باشید.

 

لکه های دندان

انواع غذا، دارو ها، تنباکو و وارد شدن ضربه به دندان از جمله مواردی هستند که می توانند باعث تغییر رنگ دندان های شما شوند انا دندان های شما شبیه لباس های شستنی هستند! با یک راه کار مناسب بسیاری از لکه ها را می توانید از بین ببرید.

شما سه راه برای سفید کردن آنها دارید. دندان پزشک می تواند در مطب با تجهیزات مخصوص این کار را انجام دهد. همچنین می توانید برای سفید کردن دندان ها در منزل با استفاده از وسایل بلیچینگ که شامل یک قالب دندانی و ماده سفید کننده است خودتان ابن کار را انجام دهید. راه ساده تر استفاده از خمیر دندان های سفید کننده است که فقط لکه های سطحی را از بین می برد.

 

ترک خوردن دندان

این گزینه اولین نوع آسیب های دندانی بشمار می رود. ترک خوردن دندان ممکن است در اثر یک حادثه بوجود آید. یک اتفاق ساده مانند جویدن ذرت بوداده! اگر بخشی از دندان که شامل رگهای خونی یا عصب می باشد آسیب ندیده باشند. دندان پزشک با پر کردن بخشآسیب دیده مشکل را بر طرف می کند. در غیر این صورت ممکن است درمان ریشه و روکش کردن دندان انجام شود.

 

دندان نهفته

در بزرگسالان دندانی که احتمالا به درستی در نیامده دندان نهفته نامیده می شود این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که یک دندان به دندان کناری، استخوان یا بافت نرم لثه گیر می کند. در صورتی که دندان نهفته فرد را اذیت نکند امکان دارد طبق صلاحدید دندان پزشک در همان جا باقی بماند اما اگر ایجاد درد و ناراحتی کند جراح لثه می تواند آن را خارج کند.

 

شکستگی دندان

ممکن است هنگام ورزشی که انجام می دهید از محافظ دندان استفاده نکرده باشید، آدامس جویده باشید و یا حتی ندانید که چطور این اتفاق افتاده است اما اکنون می بینید دندانتان شکسته است آیا دندان پزشک می تواند مشکلتان را حل کند؟ بستگی دارد!

اگر شکستگی تنها در سطح دندان باشد ممکن است پر کردن دندان راه چاره باشد. اما اگر دندان نسبت به گرما و سرما حساس شده باشد مشکل پیچیده تر از این حرف هاست سعی کنید تا وقت دندان پزشکی با سمت دیگر غذا بخورید. اگر شکستگی بالای خط لثه باشد امکان دارد نیاز به روت کانال، درمان ریشه و گذاشتن روکش داشته باشید. در بدترین حالت تنها درمان شکستگی عمیق دندان کشیدن آن است.

 

حساسیت به سرما

وقتی بستنی می خورید باید از آن لذت ببرید نه اینکه با بر خورد آن به دندان ها احساس درد یا ناراحتی کنید. اولین قدم برای درمان حساسیت دندان یافتن دلیل مشکل است. 

ممکن است این مشکل ناشی از کرم خوردگی، مینای فرسوده دندان یا پرکردگی قدیمی، بیماری های لثه دندان شکسته یا عصب باز دندان باشد. بنا به تشخیص پزشک شما ممکن است نیاز به پر کردن دندان، درمان ریشه یا درمان لثه جهت جایگزین کردن بخش از بین رفته بافت داشته باشید.

همچنین ممکن است لازم باشد از خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس یا ژل های فلوراید استفاده کنید.

 

دندان های اضافی

چند عدد دندان در دهان خود دارید؟ اگر مانند عموم مردم باشید در کودکی 20 دندان اولیه و در بزرگسالی 32دندان دارید. یک نا هنجاری که به ندرت که در برخی از مردم دیده می شود در آمدن دندانهای اضافی است که به هایپردونشیا Hyperdontia نامیده می شود.

افرادی که دچار چنین وضعی هستند معمولا مشکل دیگری مانند کام شکاف دار یا سندرم گاردنر، تومورهایی که سرطانی نیستند هم دارند. درمان این مشکل کشیدن دندان های اضافی و ارتودنسی است.

 

دندان های نا مرتب

روش ارتودنسی تنها برای مرتب کردن دندان های کج و کوله و طراز کردن دندانهای نیش در کودکان یا برای داشتن لبخندی زیباتر بکار نمی رود، بلکه روشی برای بهبود بخشیدن سلامت کلی دهان و درمان مشکلاتی مانند درد های مرتبط به فک است. برای مرتب کردن دندانها می تواناز پلاک های متحرک و یا روش ارتودنسی که بوسیله براکت هایی بر روی دندان نصب می شوند استفاده کرد.

 

فاصله بین دندانها

شاید داشتن فاصله  بین دندانهای جلو برایتان مهم نباشد اما اگر دلتان می خواهد آن را درست کنید باید از روش ارتودنسی یا روکش استفاده کنید.

 

مشکلات لثه

آیا لثه شما به راحتی خون ریزی می کند؟ آیا لثه های حساسی دارید؟ آیا لثه هایتان در مرز دندان ها در حال تحلیل رفتن هستند؟ شما ممکن است در مراحل ابتدایی بیماریهای لثه، ورم لثه و در مراحل پیشرفته تورم مزمن لثه باشید.

بوجود آمدن پلاک در اثر باکتریهای چسبناک زیر خط لثه باعث ابن بیماری می شود به دنبال عدم درمان تورم لثه استخوان زیر لثه نیز تحلیل می رود و ممکن است دندان شما جا به جا و یا شل شود و جویدن حتی حرف زدن سخت تر شود.

برای جلوگیری از بیماری های لثه هر روز مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید و مرتب برای بررسی وضعیت دندان هایتان به پزسک مراجعه کنید.

 

فشردن یا به هم ساییدن دندانها

ساییدن دندانها روی هم دندان قروچه نامیده می شود. استرس یکی از دلایل بروز این مشکل است. دندان هایی که در یک خط نیستند با مشکلات خواب در میان بزرگسالان از علابم دبگر ابن ناهنجاری می باشد. آلرژی از جمله علایم بروز دندان قروچه در کودکان است.

دندان قروچه ممکن است باعث سردرد، ایجاد درد در فک و شکستگی یاشل شدن دندان شود. اگر شبها هنگام خواب دندان قروچه می کنید از دندان پزشک بخواهید برای شما محافظ دندان بسازد. اگر این مشکل را طی روز دارید. از داروها، تمرینات و راه های کنترل استرساستفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دندان قروچه و ۵ روش برای توقف آن

 

دندان های عقل

اگر دندان پزشک پس از معاینه دنندان هایتان ببیند دندان های عقل و سه آسیاب شما مشکلی ندارد بدانید که خیلی خوش شانس هستید. 90 درصد مردم یک دندان عقل که نهفته یا بطور کامل در نیامده است دارند.

مشکل دندان عقل می تواند می تواند سبب آسیب هایی مانند سوراخ شدن دندان، آسیب به دندان های مجاور و بیماری های لثه شود.

دندان های عقل عموما بین 17 تا 25 سالگی در می آیند. دندان  پزشک باید در معاینات خود مراحل رشد این دندان ها را بر رسی کند و در صورت مشکل آن ها را بکشد.

 

فشردگی دندان ها

مهم نیست که چقدر دندان هایتان به هم فشرده است، باید فضای کافی برای استفاده از نخ دندان وجود داشته باشند.

اگر دندان های شما بسیار به هم فشرده و نزدیک است، از نخ های نازک تر یا مومی شکل استفاده کنید. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان حداقل روزی دو بار دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و با پزشک خود در مورداستفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید مشورت کنید.

مقالات مشابه

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده
زمانی که شما پس از رنگ کردن سالن ارایشگاه را ترگ می کنید، احساس بسیار خوبی دارید. رنگ کردن موها…
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
سیستم ایمنی بدن مکانیسمی است که از بدن در برابر ویروسها، باکتریها و هر نوع عامل بیماری زا محافظت می…
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی به وضعیتی گفته می شود که در آن گلبول های قرمز خون به علت تعداد پایین برای تامین…
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
نفخ کردن یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که برای خیلی از افراد بعد از خوردن غذاهای مختلف ایجاد…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)