مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

انچه ناخن ها در باره سلامتی می گویند‎

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۲,۵۳۹

آیا می دانید که وضعیت ناخن های شما می تواند نشانه هایی در مورد سلامت عمومی شما باشد؟

یک لکه سفید، صورتی شدن ناخن ها یا ناهمواری های روی ناخن ها ممکن است نشانه ای از یک بیماری در بدن باشد. علائم اختلالات کبد٬ ریه و قلب ممکن است در ناخن ها ظاهر شوند.

به خواندن ادامه دهید تا از اسرار ناخن مطلع شوید ...

انچه ناخن ها در باره سلامتی می گویند‎
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

رنگ پریدگی ناخن ها

ناخن هایی که بسیار رنگ پریده هستند، گاهی می توانند نشانه ای از یک بیماری جدی مانند کم خونی، نارسایی احتقانی قلب، اختلالات کبد یا سوء تغذیه باشند.

 

ناخن های سفید

اگر ناخن های کاملا سفید و لبه های آنها تیره تر باشد، می تواند ناشی از اختلالات کبدی مانند هپاتیت باشد. در صورتی که انگشت ها نیز دچار زردی شوند، امکان اختلالات کبدی وجود دارد.

 

ناخن های زرد

عفونت های قارچی یکی از دلایل رایج زرد شدن ناخن هاست. همچنان که عفونت بدتر می شود ممکن است بستر ناخن ها عقب روی داشته باشد و ناخن ها ضخیم و شکننده شوند. در موارد نادری ممکن است زردی ناخن ها ناشی از یک بیماری جدی مانند اختلالات شدید غده تیروئید٬ بیماری ریوی، دیابت یا پسوریازیس باشد.

 

ناخن های آبی

ناخن های آبی ممکن است نشانه عدم دریافت اکسیژن کافی در بدن باشد. این حالت ممکن است حاکی از مشکلات ریوی مانند آمفیرم باشد. برخی از مشکلات قلبی ممکن است با رنگ آبی ناخن ها مرتبط باشند.

 

ناخن های ناهموار 

سطح ناهموار یا فرورفتگی های روی ناخن ممکن است نشانه های اولیه پسوریازیس و یا آرتریت التهابی باشند. تغییر رنگ ناخن ها رایج می باشد و پوست زیر ناخن ها ممکن است مایل به رنگ قرمز _قهوه ای به نظر رسد. ورقه ورقه شدن یا شکستن ناخن ها٬ ناخن های خشک و شکننده که مدام شکسته یا ورقه ورقه می شوند به بیماری های غده تیروئید مرتبط هستند. البته شکستن یا ورقه ورقه شدن ناخن هایی که با زردی نیز همراه می شود بیشتر مربوط به عفونت های قارچی هستند.

 

پف کردگی چین های ناخن 

اگر پوست اطراف ریشه ناخن، قرمز و ورم کرده به نظر رسد. با عنوان پف کردگی چین های ناخن ذکر می شود و ممکن است در اثر اختلالات بافت پیوندی نظیر لوپوس بروز کند. عفونت همچنین می تواند سبب قرمزی و التهاب چین های ناخن شود.

 

خطوط تیره زیر ناخن ها 

خطوط تیره زیر ناخن ها باید به سرعت مورد بر رسی پزشک قرار گیرد. گاهی این خطوط تیره در اثر ملانوما که یکی از خطرناکترین سرطان های پوستی محسوب می شود . 

 

جویدن ناخن ها 

جویدن ناخن ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی نباشد٬ اما از یک اضطراب مزمن باشد که ممکن است با انجام درمان بهبود یابد. علاوه بر این، عادت جویدن یا از ته گرفتن ناخنها با اختلال وسواس شدید مرتبط  است.

اگر قادر به ترک این عادت نیستید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

توجه! 

ناخن ها تنها تکه ای از یک پازل هستند هر چند تغییرات ناخن ها با بسیاری از بیماری ها همراه می شود اما این تغییرات به ندرت اولین نشانه های بروز بیماری محسوب می شود و بسیاری از تغییرات غیر عادی ناخن ها بی خطر می باشند. بدین معنا که هر کسی که ناخن هایش دچار سفیدی شده لزوما دچار بیماری هپاتیت نیست.در صورتی که نگران ظاهر ناخن هایتان هستید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

مقالات مشابه

سرما پوست را مثل چوب می کند‎
سرما پوست را مثل چوب می کند‎
سرما و خشکی هوادر فصلهای پاییزو زمستان معمولا موجب کاهش رطوبت طبیعی پوست شده و پوست را مثل چوب خشک می…
پیشگیری از افتادگی پوست و ماهیچه های صورت‎
پیشگیری از افتادگی پوست و ماهیچه های صورت‎
از ماهیچه های صورت بسیار کم استفاده می شود، در نتیجه زودتر از بقیه نواحی شروع به شل شدن کرده و…
خوراکی های مفید برای پوست
خوراکی های مفید برای پوست
تقریبا همه ما تمایل به داشتن پوستی روشن و شفاف داریم و مصرف برخی مواد خوراکی می تواند برای این منظور…
بهبود وضعیت پوست با این مواد غذایی ‎
بهبود وضعیت پوست با این مواد غذایی ‎
مواد غذایی مفیدی هستند که پوست را زیباتر و سالم تر می کنند. اکثر ما دچار مشکلاتی مانند آکنه، جوش،…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)