مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

سکسکه در مغز، چطور قربانی سکته مغزی نشویم؟

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۳,۵۳۴

سکته مغزی در هر سال جان 6 میلیون نفر را در جهان می گیرد. در ایران هر روز 250 تا300 نفر دچار سکته مغزی می شوند و هر سال 20 هزار نفر از آنها در اثر این نوع سکته و عوارض ناشی از آن جانشان را از دست می دهند. این البته بخشی از ماجرا است ...

آیا می دانستید که سن سکته مغزی در ایران ده سال کمتر از استاندارد های جهانی است؟

سکته مغزی آن طور که دکتر حسین پاکدامن رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران می گوید به دلیل فشار های محیطی و عوامل ژنتیک در میان ایرانی ها نرخ بالایی دارد و در سنین جوانی هم شایع است.

در این مقاله با سکته مغزی، عوامل به وجود آورنده آن و روش های جلوگیری از وقوع آن آشنا می شوید:

سکسکه در مغز، چطور قربانی سکته مغزی نشویم؟
برگرفته از: دکتر حسین پاکدامن رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

سکته مغزی جیست؟

سکته مغزی حکم یک سکسکه در مغز را دارد که برای چند لحظه همه چیز را در بخش هایی از مغز متوقف می کند. در باره سکته مغزی، علایم واضحی وجود دارد و شما به سرعت می توانید نشانه های آن را در یابید.

 

علائم سکته مغزی چیست؟

فردی که در معرض سکته مغزی قرار دارد به شما خواهد گفت که گزگز ناگهانی صورت یا اندام های فوقانی یا تحتانی را تجربه می کند که عموما در یک سمت بدن احساس می شود. او دچار گیجی ناگهانی، اختلال در بینایی، نا توانی در برقراری تعادل حین راه رفتن و حتی ایستادن است. احساس می کند اتاق و اجسام  دور سرش می چرخند. سردرد شدید و ناگهانی و بدون علت دارد. یا در انجام حرکاتش هماهنگی به چشم نمی خورد.

 

عوامل موثر بر سکته مغزی کدامند؟

در وقوع سکته مغزی چند عامل موثر وجود دارد. سن، جنسیت، سابقه سکته مغزی و سابقه خانوادگی. سکته مغزی اگر چه در تمام سنین ممکن است اتفاق بفتد ولی احتمال بروز آن در افراد مسن تر بیشتر است. همچنین مردان بیش از زنان دچار سکته مغزی می شوند .

فردی که قبلا سابقه سکته مغزی داشته است، بیشتر در معرض سکته های بعدی قرار دارد و احتمال سکته مغزی در افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها به سکته دچار شده بیشتر است.

 

کمک های اولیه در سکته مغزی

خیلی مهم است که در بروز سکته های مغزی سریع عمل کنید. اگر هر کدام از علایم بالا را دیدید منتظر نمانید تا رفع شود، بنابراین سریع با اوژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آنها کار های زیر را انجام دهید:

  1. تا رسیدن اوژانس فرد را بنشانید یا از او بخواهید دراز بکشد. مراقب باشید راه نرود چون راه رفتن احتمال زمین خوردن فرد را بیشتر می کند و این به معنی وخیم تر شدن اوضاع است. با دراز کشیدن قلب راحت تر خون را به مغز می رساند. چانه فرد را بالا تر از گردن قرار دهید تا مجاری هوا باز بماند.
  2. اگر فرد بیهوش است یا مشکل قورت دادن و نفس کشیدن دارد، یعنی مجاری هوا مشکل پیدا کرده اند. پس او را به پهلو بخوابانید و از دادن هر نوع غذا و نوشیدنی به او خود داری کنید چون احتمال خفگی را بالا می برند. بهتر است شکم بیمار خالی باشد تا غذا از معده به دهان بر نگردد.

 

یک آزمون دو مرحله ای ساده برای تشخیص سکته مغزی

دقایق اولیه بعد از بروز سکته مغزی دقایق حساسی است. چون در این لحظه ها خون رسانی به مغز دچار مشکل شده و ممکن است سلول های مغز صدمه دیده یا از بین بروند. مغز تنها عضو بدن است که سلول های آن جایگزین نمی شوند، بنابراین در صورت بروز صدمه مغزی عوارض پایدار خواهد بود و فرد مهارت های طبیعی اش را از دست می دهد.

همچنین فقط کافی است چند دقیقه اکسیژن به بافت های مغز نرسد تا فرد زندگی اش را از دست بدهد، بنابر این برای اینکه مطمئن شویدبیمار سکته مغزی کرده یا نه یک روش آزمایشی 3 مرحله ای و ساده را پیشنهاد می کنیم .

وجود این علایم احتمال بروز سکته را به 70 درصد می رساند:

1. افتادگی صورت

صورت بیمار، قرینگی اش را از دست می دهد. او وقتی می خندد یا حرف می زند فقط یک طرف صورتش حرکت دارد. بنابراین می توانید برای اطمینان بیشتر از بیمار بخواهید دو دست خود را به سمت جلو دراز کند و همزمان چشمانش را برای 10 ثانیه ببندد. خواهید دید که او نمی تواند یکی از دستها را بالا ببرد یا اینکه حین بستن چشمها یکی از دستها به سمت پایین متمایل می شودکه این نشان می دهد همان سمت بدن فرد درگیر است.

2- عدم توانایی در صحبت

بیمار توانایی صحبت کردن بصورت طبیعی را ندارد و کلمات را با مکث یا به اشتباه بیان می کند. حتی اگر وضع بیمار وخیم باشد ،ممکن است نتواند ساده تر ین جملات را  به زبان بیاورد.

بنابراین می توانید از او بخواهیدکه یک جمله ساده مثل "چه هوای خوبیه" را بگوید، اگر فرد در بیان این جمله مشکل داشت، یعنی در معرض سکته مغزی قرار دارد.

تبصره؛ قند خون خیلی بالا یا پایین می تواند افت هوشیاری یا اختلال در عملکرد مغزی بیمار ایجاد کرده و نشانه های مشابه با یکته مغزی را نشان بدهد. به همین دلیل قبل از هر چیز مطمئن شوید فرد بیمار مبتلا به دیابت نباشد. اگر دستگاه تست قند خون خانگی دارید سریع تر قند خون او را اندازه بگیرید. اگر زیر 60 یا بالای 400 میلی گرم در دسی لیتربود علایمی که مشاهده می کنید به دلیل اختلال در میزان قند خون است.

 

یک سکته مغزی کوتاه

برخلاف سکته های مغزی معمول که با لخته شدن خون در رگها ایجاد می شود، یک نوع سکته مغزی کوتاه و گذرا هم وجود دارد که به خودی خود باعث عواقب وخیم نمی شود.

اما نشانه ای از یک حادثه بزرگتر و فرا رسیدن سکته مغزی جدی است. در این نوع سکته کوتاه، لخته خون قسمتی از مغز را بطور موقت کار می اندازد و علایمی شبیه سکته مغزی نمایان می شود. اما وقتی جریان خون دو باره بر قررار شود. علایم و نشانه های سکته مغزی از میان می روند. اگر فردی از اطرافیان شما سکته مغزی کوتاهی را پشت سر گذاشته باید به پزشک مراجعه کتد تا تحت مراقبت باشد.

 

چه کنیم که سکته نکنیم؟

سکته مغزی اگر چه بیماری شایعی است اما با رعایت برخی نکات می توان خطر ابتلا به آن را پایین آورد و از بروز سکته مغزی پیشگیری کرد این راه ها عبارتند از:

  • کنترل فشار خون بالا
  • دوری از استرس و افسردگی و درمان آن ها
  • جلوگیری از تشکیل لخته ها در رگها مثلا با خوردن آسپرین البته زیر نظر پزشک
  • کنترل بیماری های خطر ساز مثل دیابت و مشکلات قلبی
  • رژیم غذایی سالم و سر شار از پروتئین، سبزی و میوه و مواد کم چرب
  • ترک سیگار
  •  ورزش کردن 5 روز در هفته

مقالات مشابه

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده
زمانی که شما پس از رنگ کردن سالن ارایشگاه را ترگ می کنید، احساس بسیار خوبی دارید. رنگ کردن موها…
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
سیستم ایمنی بدن مکانیسمی است که از بدن در برابر ویروسها، باکتریها و هر نوع عامل بیماری زا محافظت می…
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی به وضعیتی گفته می شود که در آن گلبول های قرمز خون به علت تعداد پایین برای تامین…
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
نفخ کردن یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که برای خیلی از افراد بعد از خوردن غذاهای مختلف ایجاد…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)