مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

این سه امگای دوس داشتنی 3-6-9

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۱۶,۷۷۹

در مورد اسیدهای چرب ضروری برای بدن چه می دانید؟ آیا از لزوم تناسب مصرف آنها اطلاعی دارید؟ 

در این مقاله با سه امگای دوست داشتنی 3، 6 و 9 آشنا شده و درباره تاثیر آنها بر روی بدن و منابع تهیه آن اطلاعاتی کسب می کنیم.

این سه امگای دوس داشتنی 3-6-9
برگرفته از: دکتر عباس فهیمی
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

لزوم مصرف متعادل امگا 3 و 6

امگا 3 و امگا 6 از اسید های چرب ضروری هستند که بدن ما توانایی ساخت آن ها را ندارد. یکی از دلایل بیماری قلب و عروق در کشور ما کمبود این اسید ها است، زیرا سرانه مصرف ماهی در کشور فقط 6 کیلو گرم است و این در حالیست که سرانه مصرف در دیگر کشورهای آسیایی 35کیلو گرم در سال است. در حقیقت مهمترین نکته مربوط به مقدار دریافت این نوع اسید ها نیست بلکه مربوط به نسبت دریافت این اسید ها به یک دیگر است.

یافته های پژوهشگران حاکی از آن است که نسبت این دو چرب در رژیم غذایی ما از تعادل خارج است .برای این که امگا 3 و امگا 6 بتوانند به خوبی عمل کنند نیاز به آنزیم های یکسان، برخی ویتامین ها (E,C,B6,B3)، منیزیم و روی دارند و از آن جایی که معمولا یک لشکر امگا 6 و یک گروه کوچک امگا 3داریم که بسیار کم و نادر هستند، امگا 6در نبرد امگا 3بیچاره به پیروزی می رسد، در حالی که امگا 3نقش های بسیار مهمی در بدن ما به عهده دارد.

این نبرد آشوبی در بدن به راه می اندازد که باعث بروز بیماریهای قلبی عروقی، مشکلات آلرژی، التهاب ها و درد سر های دیگر می شود.

نسبت ایده آل امگا 6 به امگا 3 در رژیم غذایی باید 1: 1و حد اکثر 2: 1 باشد، اما متاسفانه این نسبت در افراد جامعه 15:1 تا 50:1 می باشد بنابراین مصرف هر کدام از این دو اسید چرب به تنهایی نه تنها مفید نیست بلکه مشکلات عدیده ای را نیز در بدن بوجود می آورد. به عبارت دیگر هرگاه اسید چرب امگا 6 بیش از امگا 3مصرف گردد، فقط اسید چرب امگا 6 متابولیزه شده و بدن قادر نمی باشد از اسید چرب امگا 3استفاده کند.

لزوم مصرف متعادل این دو اسید چرب ضروری به این خاطر است که این دو اسید چرب با یکدیگر بر سر آنزیم ها رقابت می کنند. مکمل های امگا 3-6-9 حاوی این اسید های چرب با نسبت تنظیم شده هستند.

 

نقش امگا 6 و امگا 9 در بیماری ام اس

اسید چرب غیر اشباع امگا 9 یکی از اسید های چربی است که در منابع گیاهی یافت می شود. کانولا، آفتاب گردان، زیتون و خشکبار (آجیل) دارای مقدار قابل توجهی امگا 9 می باشند و بعنوان اسیدهایی با اولییک زیاد یا monounsaturated شناخته می شوند.امگا 9کانولا و آفتاب گردان بطور منحصر به فردی در میان منابع اسید چرب غیر اشباع امگا 9 بالا است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف امگا 6 و امگا 9 در بیماران ام اس از پیشرفت این بیماری کاسته و از تعداد حملات آن جلوگیری می کند. دکتر عباس فهیمی متخصص تغذیه می گوید با توجه به این که بیماری ام اس سیستم عصبی مرکزی است که در آن قسمتهایی از سیستم عصبی گرفتار می شود و در غلاف سلول های عصبی مشکل ایجاد می شود مصرف امگا 9 و امگا 6 می تواند اثر تکمیل کننده ای در پوشش غشای سلولی از بین رفته توسط این بیماری را داشته باشد. وی گفت استفاده از امگا 6 باید به میزان 3 تا 4 گرم در روز باشد که این میزان با توجه به بیمار و شدت بیماریش تجویز می شود. وی تصریح کرد در بیماری ام اس که روند التهابی دارد مصرف امگا 9می تواند روند پیشرفت این بیماری را کاهش دهد.

 

**توجه ** اگر اهل دنبال کردن اخبار سلامتی باشید حتما می دانید که محققان هر روز به خواص جدیدی از  مصرف امگا 3 ها دست پیدا می کنند و امگا 6 نوعی رقیب امگا 3 است مصرف امگا 6برای سلامتی لازم است ،محققان بر این عقیده اند که  همیشه باید تعادلی ببن امگا 3و امگا 6 در بدن بر قرار باشد تا سالم تر بمانیم. این تعادل را می توان با استفاده با مکمل های امگا 3، 6، 9 که نسبت امگا در آن ها رعایت شده است تامین کنیم.

مقالات مشابه

معجزه سه گانه ویتامین C
معجزه سه گانه ویتامین C
بدن انسان برای ارائه عملکرد درست به طیف گسترده ای از مواد غذایی نیاز دارد، اما یک ویتامین وجود دارد…
آنچه لازم است در باره امگا ۳ بدانید‎
آنچه لازم است در باره امگا ۳ بدانید‎
اسید چرب امگا ۳ خانواده‌ای از اسیدهای چرب اشباع نشده هستند که برای بدن مفید هستند. این ماده در درمان…
تغذیه و غذاهای مناسب برای مغز
تغذیه و غذاهای مناسب برای مغز
هیچ شکی نیست که با افزایش سن بدن، مغز نیز پیر می شود. خبر خوب این است که شما میتوانید…
ویتامین D3 و امگا 3 و ترکیب معجزه آسای آنها‎
ویتامین D3 و امگا 3 و ترکیب معجزه آسای آنها‎
تحقیقات گسترده ای روی ترکیب امگا 3 و ویتامین D3 در چهار چوب بهینه سازی سلامت جسم و روان انسان…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)