مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

اوتیسم چیست؟

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۱۲,۳۴۰

اوتیسم یک اختلال رفتاری است که بیشتر در کودکان به وجود می آید و نشانه های آن می تواند از خفیف تا شدید بروز کند. هیچ دو کودک مبتلا به اوتیسم را نمی توان یافت که اختلالات رفتاری کاملا مشابه داشته باشند.

بنا بر تحقیقات مرکز کنترل بیماری ها (CDC) از هر ۸۸ کودک آمریکایی٬ یک نفر مبتلا به اختلالات رفتاری اوتیسم است که شامل یک و نیم کودک آمریکایی می شود. متاسفانه تعداد بیماران مبتلا به اوتیسم سالانه ۱۰ الی ۱۷ درصد رشد داشته که سرعت رشد آن از سایر بیماری ها بسیار بالاتر است.

در این مقاله به معرفی اوتیسم می پردازیم و طبعات آن بر روی کودکان را بررسی می کنیم.

اوتیسم چیست؟
برگرفته از: Everyday Health
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

اوتیسم چیست؟

اوتیسم در دسته اختلالاتی هایی قرار دارد که باعث اختلال در رشد و تکامل رفتاری کودک می شود. دکتر بردلی پترسون (Bradley Peterson) مدیر بخش روانپزشکی دانشگاه پزشکی کلومبیا در آمریکا می گوید: در تعریف اختلالات اوتیسم، سه حوزه بیشتر از موارد دیگر عملکرد کودک را تحت تاثیر قرار می دهند. این در حالی است که اغلب مردم تصور می کنند این اختلال بیشتر بر روی تعاملات اجتماعی کودکان موثر است.

به گفته دکتر پترسون٬ تعاملات عادی و گفتگوهای روزانه با مردم و روابط اجتماعی، از جمله مواردی هستند که تقریباً همواره در کودکان مبتلا به اوتیسم، ایجاد مشکل می کند.

دو حوزه دیگر که در عملکرد کودکان مبتلا به اوتیسم مشاهده می شود٬ اختلالات گفتاری و علاقه به انجام امور تکراری است.

بنا بر تعاریف٬ این اختلالات تا قبل از سه سالگی کودک نمایان می شود و می توان آنها را متناسب با سطح هوش کودک ارزیابی کرد. البته ممکن است کودکان عقب افتاده نیز رفتارهای مشابهی از خود بروز دهند اما با مقایسه سن عقلی کودک به رفتار وی می توان این اختلال را تشخیص داد.

 

شایع ترین نشانه های اوتیسم

  • عدم علاقه به سایر افراد و در پاسخ دهی به آنها
  • علاقه بیش از حد به اشیاء به جای افراد
  • پرهیز از تماس چشمی و نگاه کردن به چشم دیگران
  • عدم تشخیص و پاسخ دهی به نام خود
  • مشکل در نشان دادن احساسات یا نشان دادن همدلی 
  • انجام رفتارهای تکراری مانند چرخیدن یا تاب خوردن
  • تاخیر در شروع گفتگو یا سایر کارهای متناسب با سن کودک

 

علل بروز اوتیسم

علت قطعی به وجود آمدن اوتیسم هنوز مشخص نشده است با این وجود تئوری های متعددی در این زمینه وجود دارد.

به گفته دکتر پترسون٬ بروز اوتیسم علل متعددی دارد که هر کدام از این علت ها تاثیر متفاوتی بر عملکرد مغز دارند. ژن های متعددی در ارتباط با به وجود آمدن اوتیسم شناخته شده اند که بر قسمت های مختلف مغز که مسئول عملکرد و تفکر هستند تاثیر می گذارند. با این وجود هر روزه تحقیقات متعددی بر روی تاثیر اوتیسم بر روی عملکرد مغز در حال انجام شدن است.

به گفته دکتر پترسون برخورد های اجتماعی رفتارهای پیچیده ای هستند و قسمت های زیادی از مغز در انجام آن شرکت دارند و این به آن معنی است که حتی اگر تحقیقات بتوانند تاثیر اوتیسم را بر روی بخشی از عملکرد مغز پیدا کنند٬ هنوز قسمت های ناشناخته بیشتری در این زمینه وجود خواهد داشت.

نکته دیگر این است که هنوز مشخص نشده که آیا کودک با این اختلال متولد می شود یا اوتیسم پس از تولد و با رشد کودک عملکرد او را دچار اشکال می کند. برخی از کودکان پس از تولد دوران نوزادی نرمالی را دارند ولی ممکن است پس از مدتی اختلالات اوتیسم در آنها نمایان شود. با این وجود اکثر کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند از همان دوران ابتدایی پس از تولد برخی از نشانه های اوتیسم را از خود بروز می دهند.

 

درمان اوتیسم

با وجود آنکه هنوز درمان قطعی برای اوتیسم کشف نشده است٬ اما روش های رفتار درمانی و داروهای متعددی در این زمینه وجود دارند که تا حد بسیار زیادی می توانند اختلالات رفتاری کودکان مبتلا به اوتیسم را کاهش دهند و به آنها در زمینه یادگیری و بالا بردن کیفیت زندگی کمک کنند.

به گفته دکتر ربکا لاندا (Rebecca Landa) مدیر مرکز اوتیسم و مشکلات ناشی از آن در انستیتوی کندی کریگر (Kennedy Krieger) بالتیمور٬ دو عنصر اساسی در زمینه درمان اوتیسم وجود دارد. اولین روش آنالیز رفتاری کودک و استفاده از زبان اشاره و جوایز در جهت کمک کردن به یادگیری کودکان است و دیگری یادگیری تدریجی است٬ به این معنی که برای کودک هدف های کوتاه مدت برنامه ریزی می شود که یادگیری هر درس یا مهارت ساده به آموزش بعدی مرتبط است.

در این روش کودکان طعم موفقیت را می چشند و آموزش سریع تر انجام می شود.

تحقیقات در رابطه با اوتیسم هنوز راه زیادی در پیش دارد٬ با این وجود استفاده از روش های درمانی تا حد زیادی به بهبود عملکرد کودکان و زندگی اجتماعی آنها کمک می کند. 

مقالات مشابه

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده
زمانی که شما پس از رنگ کردن سالن ارایشگاه را ترگ می کنید، احساس بسیار خوبی دارید. رنگ کردن موها…
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
علائم ضعف سیستم ایمنی بدن‎
سیستم ایمنی بدن مکانیسمی است که از بدن در برابر ویروسها، باکتریها و هر نوع عامل بیماری زا محافظت می…
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی چیست و چطور می توان از آن پیشگیری کرد‎؟
کم خونی به وضعیتی گفته می شود که در آن گلبول های قرمز خون به علت تعداد پایین برای تامین…
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
توصیه هایی برای درمان نفخ‎
نفخ کردن یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی است که برای خیلی از افراد بعد از خوردن غذاهای مختلف ایجاد…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)