مقالات مهم

نظرسنجی

به نظر شما مصرف نوشابه های رژیمی تاثیری در کاهش وزن دارد؟

استخوان بندی سالم با اطلاعات درست و کافی ‎

تاریخ انتشار:   |  تعداد بازدید: ۳,۸۰۵

کم دانستن گاهی بدتر از ندانستن است، به این معنی که آگاهی های تغذیه ای عمومی که نا کافی و غیر تخصصی اند، در بسیاری از اوقات ناقص هستند و این نقص در اطلاعات خود می تواند به یک عامل آسیب رسان تبدیل شود.

در این مقاله به اشتباهات رایجی که درباره سلامت استخوان ها وجود دارند می پردازیم و اطلاعات درستی را برای داشتن استخوان بندی سالم در اختیار شما قرار می دهیم.

استخوان بندی سالم با اطلاعات درست و کافی ‎
برگرفته از: روزنامه همشهری
تیم مدلایف
نویسنده: تیم مدلایف

متاسفانه اشتباهات رایجی در زمینه رشد استخوان و داشتن استخوان بندی سالم درجامعه وجود دارد که خود می تواند در آینده سبب بروز مشکلاتی برای سلامتی فرد شود. به عنوان مثال ، بسیاری ار افراد برای تحکیم استخوان ها کلسیم را عنصر اصلی می دانند و گمان می کنند با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم و یا حتی از کلسیم در قالب قرص و کپسول می توان به استحکام استخوان ها کمک کرد، در حالی که این موضوع از نظر کار شناسان یک آگاهی ناکافی و ناقص است.

 

کلسیم تنها کافی نیست: کلسیم عنصر معدنی اصلی برای استحکام استخوان ها محسوب می شود اما برای داشتن استخوان بندی مناسب بدن افراد به ویتامین ها و مواد معدنی مختلف دیگری مثل ویتامین D ،منیزیم ،و ویتامین K و فسفر نیاز دارد، به همین علت متخصصان برای کسانی که در سن رشد هستند، همراه با مواد غذایی حاوی کلسیم، استفاده و از منابع دیگر غذایی که حاوی این عناصر پیش گفته هستند را توصیه می کنند.

 

تاثیر پتاسیم:  پتاسیم موجود در میوه ها، سبزیجات، حبوبات و سبزیجات برگ سبز یکی از مواد موثری است که در کنترل عملکرد عضلات و سلول های عصبی نقش دارد و کمبود آن باعث ضعف و گرفتگی عضلات  می شود.

 

تعامل کلسیم و فسفر: تعادلی که بین کلسیم و فسفر موجود در برنامه غذایی افراد باید وجود داشته باشد امری است که به استحکام استخوان بندی افراد کمک می کند و بهترین منبع فسفر در لبنیات وجود دارد.

 

تاثیر منیزیم: منیزیم در سلامت استخوان ها بسیار مهم است. منیزیم با کنترل هورمون پاراتیرویید  باعث جذب هر چه بیشتر کلسیم از طریق استخوان ها می شود  و کمبود آن باعث ضعیف شدن استخوان ها می گردد. گوجه فرنگی، تخمه کدوحلوایی، فندق و انواع لوبیا ها از جمله بهترین منابع منیزیم مورد نیاز بدن هستند.

 

نقش ویتامین ها: نقش ویتامین D  ویتامین K بسیار پر اهمیت است زیرا که به تثبیت کلسیم در استخوان ها کمک می کنند و نقش آن در برطرف کردن ضعف های عضلانی و درد های استخوانی ثابت شده است.

 

با توجه به موارد ذکر شده کسانی که می خواهند به استحکام استخوان های خود را تضمین کنند و علاوه بر رشد خوب استخوانی از بیماری پوکی استخوان نیز در امان باشند بهتر است با به دست آوردن اطلاعاتی کافی و صحیح به بهترین وجه به این هدف دست پیدا کنند و نه با آگاهی های ناقص و نا کافی.

مقالات مشابه

نگاهی به آنتی بیوتیک ها - نکاتی که باید قبل از مصرف بدانید
نگاهی به آنتی بیوتیک ها - نکاتی که باید قبل از مصرف بدانید
بسیاری از افراد وقتی به پزشک مراجعه می کنند، حتی قبل از معاینه و تشخیص نوع بیماری، از پزشک درخواست…
به اخطار پاهایتان در مورد سلامتی توجه کنید‎
به اخطار پاهایتان در مورد سلامتی توجه کنید‎
شاید شنیده باشید که به پا قلب دوم انسان میگویند زیرا که این عضو یکی از مهمترین اعضای بدن انسان…
چرا قدرت شنوایی سالمندان کم می شود‎
چرا قدرت شنوایی سالمندان کم می شود‎
بیماری مهمی که در گوش سالمندان دیده می شود همان کاهش شنوایی است که به آن پیر گوشی می گویند.…
موارد باورنکردنی که به کبد آسیب می زند‎
موارد باورنکردنی که به کبد آسیب می زند‎
جگر یا کبد بزرگترین غده بدن انسان است که در تنظیم سوخت‌وساز بدن مهمی ایفا می کند. کار دیگر کبد  تصفیه…
0 نظر (جهت ارسال نظر در سایت ثبت نام کنید.)